Nowe fakty - Dowiedz się jak kąpać się balii w tych 11 banalnych krokach - dom i ogród

sauna bania ruska

Zalety korzystania z sauny ogrodowej

Istnieje wiele zalet wynikających z regularnego używania sauny, które poza relaksem mają pozytywny wpływ na zdrowie. Nie każdy ma jednak możliwość regularnego uczęszczania do ośrodków, które posiadają saunę, z różnych powodów. Je

Nowe fakty - Dowiedz się jak kąpać się balii w tych 11 banalnych krokach - dom i ogród sauna bania ruska
dną z największych zalet posiadania sauny ogrodowej jest możliwość korzystania z sauny w dowolnym momencie, kiedy tylko chcemy. Wraz z dyspozycyjnością własnej sauny ogrodowej wiąże się również jej użytkowanie na wyłączność. Sauny ogrodowe posiadają taki sam dobry wpływ na zdrowie jak sauny w różnych ośrodkach SPA. Inną zaletą jest wygląd saun ogrodowych, które przypominają mały drewniany domek. Żeby posiadać własną saunę ogrodową wystarczy mieć odpowiednio dużo miejsca, żeby cieszyć się z dobrodziejstwa regularnych sesji w saunie. Ponadto korzystanie z sauny ogrodowej pozwala się zrelaksować i odprężyć, a jednocześnie pozwala spędzić czas na świeżym powietrzu w otoczeniu natury. Istnieje więc wiele zalet wynikających z posiadania i użytkowania sauny ogrodowej.


Rola sauny w kulturze

Korzystanie z saun ma swoją długoletnią oraz bogatą tradycję, zwłaszcza w Finlandii, ale nie tylko. Najbardziej znanym rodzajem sauny jest tak zwana sauna fińska, znana także jako sucha. Ciekawostką jest fakt, że sama nazwa sauna pochodzi z języka fińskiego i oznacza pomieszczenie, w którym można się ogrzać. Korzystanie z sauny jest istotną częścią fińskiej kultury, gdzie w wielu domach jest wydzielone specjalne pomieszczenie zbudowane z drewna służące właśnie za saunę. Sauna była obecna również w innych kulturach, ale to za sprawą Finów została upowszechniona. Sauny były już budowane przez Słowian oraz inne ludy, w tym fińskie, od niepamiętnych czasów. Współcześnie jednak sauny pełnią istotną rolę zwłaszcza w krajach skandynawskich oraz krajach nadbałtyckich. Korzystanie z sauny jest swoistym rytuałem, wokół którego przez lata budowano różne tradycje. Co ciekawe, także w Rosji istnieje specjalna odmiana sauny, zwana banią, która pełni istotną rolę społeczną. W Finlandii, Łotwie, Estonii oraz Litwie sauna jest istotnym elementem życia społecznego.


Zdrowotny wpływ sauny

Regularne korzystanie z sauny może mieć długotrwały pozytywny wpływ na zdrowie. Sauna pomaga także w leczeniu niektórych dolegliwości. Jedną z największych zalet sauny, która ma działanie prozdrowotne, jest pocenie się, a przez to pozbywanie się z ciała różnych toksyn. Pozytywny wpływ sauny na zdrowie obejmuje takie układy, jak układ krążenia, układ oddechowy, układ immunologiczny. Powszechnie znanym faktem dotyczącym sauny jest to, że poprawia krążenie krwi, dlatego ma pozytywny wpływ na układ krążenia oraz układ oddechowy. Inną zaletą korzystania z kąpieli w saunie jest wzmocnienie układu immunologicznego. Ponadto sauna pomaga także w eliminowaniu bólu stawów oraz mięśni, jest więc przydatna przy leczeniu schorzeń, takich jak przewlekłe napięcie mięśni grzbietu oraz zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Korzystanie z sauny może mieć też pozytywny wpływ na układ nerwowy, ponieważ działa kojąco i pozawala na odprężenie i zrelaksowanie się. Niezależnie od tego, czy jest to normalna sauna czy też sauna ogrodowa, jej wpływ na zdrowie jest taki sam.


Rodzaje akcesoriów do sauny ogrodowej

Sauny oraz balie ogrodowe to nie wszystko, co oferują producenci. Poza kupnem lub wynajmem saun oferują także sprzedaż różnych akcesoriów, które z pewnością umilą naszą relaksacyjną kąpiel w saunie ogrodowej. Jednym z przykładowych dodatków są olejki naturalne, które po wtarciu w skórę zostawiają miły i kojący dla zmysłów zapach. Ponadto do sauny można także dokupić termometry oraz cebrzyki z chochlą. Z kolei dla naszego lepszego komfortu zażywania kąpieli w saunie możemy zaopatrzyć się ochronne czapki filcowe oraz specjalne rękawice filcowe do masażu. Natomiast do schłodzenia ciała po wyjściu z sauny przyda się prysznicowe wiadro do schładzania o pojemności 20 litrów. Innymi akcesoriami do saun ogrodowych, w które możemy się zapatrzyć, są zagłówki profilowane oraz drewniane kufle. Istnieje wiele różnych dodatków do saun ogrodowych, dzięki którym zażywanie kąpieli w saunie staje się łatwiejsze i znacznie przyjemniejsze. Niektóre z dodatków są praktyczne, inne zaś pozwalają na lepszy relaks i odprężenie.


Wykonanie saun ogrodowych

Sauny ogrodowe, zresztą jak każdy inny rodzaj saun, muszą być wykonane z odpowiednich materiałów, które będą w stanie znieść i zapewnić wysoką wilgotność wewnątrz pomieszczenia. Ponadto sauny ogrodowe muszą być zbudowane z takiego drewna, które będzie wytrzymałe na zmieniające się warunki atmosferyczne, ponieważ sauny ogrodowe są przeznaczone do użytku zewnętrznego. Z jakiego rodzaju drewna są więc zbudowane sauny ogrodowe? Surowcem, z którego są wykonane sauny, jest świerk skandynawski. Drewno użyte do konstrukcji musi być odpowiedniej grubości oraz używa się tak zwanego drewna suszonego. Konstrukcja sauny ogrodowej jest wykonana z drewna, ale ponadto do konkretnych elementów trzeba użyć innych materiałów. Do drzwi sauny używa się żaroodpornego szkła hartowanego, a do pokrycia dachowego używa się gontu bitumicznego. Obejmy sauny są wykonane ze stali nierdzewnej. Całość sauny jest impregnowana odpowiednim olejem do drewna. Niektóre modele saun ogrodowych zawierają dodatkowo miejsce na przebieralnię.



© 2019 http://dom-i-ogrod.temperatura.gniezno.pl/